reklam

YEREL HABER

SPOR

Post Page Advertisement [Top]


Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde İslam Dikbıyık (46) tarafından kurulan arı çiftliğindeki merkezde, kas ve eklem ağrısı, unutkanlık, romatizma ve grip gibi hastalıkları olan insanlar, vücutlarında bulunan akupunktur noktalarına arı iğnesi sokularak geleneksel tıp yöntemiyle tedavi ediliyor.

Artvin'den, 20 yıl önce çobanlık yaparken Bursa'ya taşınan İslam Dikbıyık, bir tanıdığı vasıtasıyla arıcılığa merak sardı. Dikbıyık, bir bahçe kiralayarak 2 kovan ile arıcılığa başladı. Geçen süre içinde kendisini bu alanda geliştiren Dikbıyık, 100 kovan arıya ulaştı. Cumalikızık Mahallesi'nde 'Arı çiftliği' kuran İslam Dikbıyık, şimdilerde 'Apiterapi' adı verilen arıyla yapılan geleneksel tıp yöntemi tedavileri için arı üretmeye başladı. Çiftlikte bulanan 'apıtoryum' adı verilen merkezde kas ve eklem ağrısı, unutkanlık, romatizma ve grip gibi hastalıklarla mücadele eden insanların vücutlarında bulunan akupunktur noktalarına ağrı iğnesi sokularak tedavi ediliyor.

Türkiye'deki üniversitelere ürün tedarik ettiklerini belirten İslam Dikbıyık, "Türkiye'deki üniversitelere ürün tedarik ediyoruz. Üniversitelerde arı ürünleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Sektörün büyümesi ve gelişmesi için ürün tedarik ediyoruz. Birçok üniversiteden hocalarımızla ortak çalışmalarımız oluyor. Çiftliğimizde doktorumuz var. Gelen hastalarla o ilgileniyor. Ayak ağrıları nedeniyle yaşlı insanlar tedavi olmak için geliyorlar. Eskiden arı sokma yöntemiyle tedaviler yapılırdı. Hocamız, yaşlı insanların bacaklarındaki akupunktur noktalarına arı iğnesi uygulaması yapıyor" dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

reklam