reklam

YEREL HABER

SPOR

Post Page Advertisement [Top]

Bazı antropologlar, neslin kökünü Homo sapienslerin kazıdığını düşünürken, bazılarıysa bu yok oluşa doğal afetler ya da hastalıkların neden olduğunu savunuyor.
Ancak Plos One adlı bilimsel yayında yer alan makale, ortaya yeni bir fikir atıyor: Neandertallerin soyugenç kadınların kısırlaşması yüzünden tükenmiş olabilir.
Bu teori, Aix Marseille Üniversitesi'nden Anna Degioanni'nin soy tükenmesiyle ilgili ileri sürdüğü modele dayanıyor.
Söz konusu iddianın "sağlam ve makul" olduğunu belirten Degioanni, şu ifadeleri kullanıyor:
"Bu çalışma, Neandertallerin 'neden' kaybolduğunu değil, olayın 'nasıl' gerçekleşmiş olabileceğini açıklamaya çalışıyor. Özellikle 20 yaşın altındaki genç kadınlarda ilk hamilelikler, sonrakilere göre daha riskli... Yiyecek miktarında hafif bir azalma, özellikle ilk kez gebe kalan kadınlarda doğurganlığın azalmasını açıklayabilir."
Türün sona erişinin, acımasız bir yöntemle gerçekleşmediğine ve uzun sürede yaşandığına inanılıyordu.
Son araştırmaysa, Neandertallerin neslinin tükenmesinin 4 bin ila 10 bin yıl kadar sürdüğünü işaret ediyor.
Dr. Degioanni'nin modeli, 20 yaşın
altındaki Neandertal kadınlarının doğurganlık oranında yüzde 2,7'lik bir düşüş olması halinde 10 bin yıl içinde neslin tükenmesinin mümkün olacağını öne sürüyor. Bu oranın yüzde 8 düşmesi durumunda, geçen tahmini süre 4 bin yıla karşılık geliyor.
Öte yandan Neandertallerin salgın hastalıklar ya da çatışmalar nedeniyle yok olduğunu öne süren teorilerin doğruluk ihtimalinin düşük olduğunu kaydeden Dr. Degioanni, söz konusu sebeplerin etkili olması halinde 70 bin üyesi olduğu tahmin edilen nüfusun çok daha hızlı bir şekilde yeryüzünden silinmesi gerektiğini vurguluyor.
Dr. Degioanni, "Bilhassa en genç kadınlar arasında yaşanan hafif bir düşüş, Neandertallerin yok oluşunun bilinen zaman diliminde gerçekleşmesini mümkün kılıyor" diye ekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

reklam